På Campus Bornholm glæder man sig over, at kontakten fra Bornholms Forsvarsmuseum har mundet ud i opgaven med at fremstille nye trækonstruktioner til de historiske kanoner:
– Vi har nogle tømrerlærlinge, der ikke har fået læreplads. Det betyder, at de går i skoleoplæring her på skolen. Så skal de have nogle relevante opgaver for at kunne opfylde de mål, som de ellers skulle have opfyldt ude på en virksomhed. Det kan somme tider være svært, for at "opfinde opgaver" er aldrig så godt som "rigtige opgaver". Vi skal heller ikke konkurrere med bornholmske virksomheder. Så i tømrerbranchen er man blevet enige om, at tømrerlærlingene gerne må lave noget arbejde på skolen, for skolens ansatte, og så må de løse opgaver for foreninger, organisationer med videre. Det er her, at opgaven for forsvarsmuseet kommer ind, forklarer John Anker.
– Det er en opgave lidt ud over det sædvanlige. Samtidig er det noget historisk, og noget, der skal stå ud og holde i rigtig mange år. Lærlingene kan opnå dels at få lov til at arbejde med egetræ i store dimensioner, og de kan efterfølgende i de næste mange år gå forbi kanonerne nede i Kanondalen med familien og pege: "Dem har jeg været med til at lave".
John Anker oplyser, at lærlingene også har været med i det forberedende arbejde med at lave beregninger og finde ud af, hvor man kan skaffe egetræet.
Kan du nævne eksempler på andre opgaver, som lærlingene på skolen har løst?
– Vi har blandt andet fremstillet dele af nogle sheltere til de bornholmske kajakklubber. Det var også en fin opgave. Vi er i øjeblikket ved at lave noget lyskunst til Campus, siger John Anker.