Han slap for varetægtsfængsling
Natten til lørdag måtte politiet anholde en 51-årig mand og sætte ham i detentionen med en voldssigtelse. Det oplyser Bornholms Politi.
– Det startede som noget uorden på Krystal Caféen og ender med, at han bliver anholdt sigtet for trusler og vold, siger vagthavende.
Den 51-årige blev løsladt igen i løbet af natten, da det kun er den milde voldsparagraf, han er sigtet for. I den slags sager vil politiet normalt aldrig indstille til anklagemyndigheden om at begære varetægtsfængsling. Det kræver, at gerningsmanden står til mindst ét års fængsel på baggrund af sine handlinger, og det er ikke tilfældet i denne sag.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration