Aktion på Christiansø: 'Det er vildt'

Aktion på Christiansø: 'Det er vildt'
Arkivfoto
KRIMI | Onsdag 8. marts 2023 • 12:10
KRIMI | Onsdag 8. marts 2023 • 12:10

Søren Thiim Andersen har svært ved at rumme tanken om, at glade sommergæster har gået rundt mellem udenlandske sabotører i september sidste år. Men det har de efter al sandsynlighed.

Forsvarets efterretningstjeneste står formentlig på hovedet, efter at det onsdag morgen nåede frem til de danske medier, at seks personer om bord på en chartret yacht muligvis står bag sabotagen på de to Nord Stream-gasledninger i Østersøen for et halvt år siden.

De to eksplosioner fandt sted med kort tids mellemrum i området nordøst og sydøst for Christiansø, og siden har sagen været underkastet intens efterforskning. Dansk politis samarbejde med politi og forsvar i Tyskland og Sverige har endnu ikke ført frem til gerningsmændene.

Men nu har et hold tyske journalister fra Die Zeit fundet frem til, at sprængstoffet muligvis blev transporteret til farvandet omkring Ertholmene i en lejet yacht.

Det fortæller DR i en artikel onsdag morgen, hvoraf det fremgår, at administratoren på Christiansø har fået mundkurv på og ikke må udtale sig om sagen til pressen.

De var her i tre timer

Det passer nu ikke helt, for Søren Thiim Andersen vil gerne dele, hvad han har af oplysninger om sagen.

Og efter hvad han har at fortælle, så var det danske politi allerede i januar på sporet af den mystiske yacht.

– De kom herover den 18. januar og var her i tre timer, oplyser administratoren på Christiansø.

Han fortæller videre, at politiet forinden havde anmodet administrationen på Christiansø om at være behjælpelig med at lægge et opslag op på den lokale facebook-gruppe, hvor kun beboere på Christiansø og Frederiksø har adgang. Her spurgte de beboerne om hjælp til at fremskaffe billedmateriale af en specifik båd, som lå i havn på Christiansø i dagene fra den 16.-19. september 2022. Politiet oplyste i den forbindelse, at de var på udkig efter en båd fra øst, eksempelvis Polen eller Tyskland.

– De var ikke på udkig efter en dansk båd, siger Søren Thiim Andersen. Opslaget blev lagt op i gruppen den 5. januar, og politiet talte med flere beboere under det korte ophold på øen.

Derudover var politiet ifølge Søren Thiim Andersen interesseret i at få adgang til havneautomaten, hvor de trawlede de pågældende datoer igennem i håb om at finde data, der kunne lede dem på sporet af den mystiske yacht. Søren Thiim Andersen er ikke klar over, om politiet fandt, hvad de kiggede efter.

 

Båden er ransaget

Den tyske anklagemyndighed bekræfter onsdag, at en båd, der mistænkes for at være involveret i Nord Stream-sabotage, er blevet ransaget. Det skriver det tyske medie ARD.
ARD bragte tirsdag sammen med Zeit en historie om den mistænkelige båd. Båden skal være blevet brugt til eksplosioner på de store gasledninger Nord Stream 1 og 2.
Onsdag er det så bekræftet, at båden er blevet ransaget. /ritzau/

 

Kimet ned af journalister

Da politiet var rejst, kunne Søren Thiim Andersen godt regne ud, at besøget nok havde relation til eksplosionerne i september.

– Med datoerne in mente kan man godt lægge en og en sammen, siger han.

Siden har der været stille på Christiansø indtil onsdag morgen, hvor Søren Thiim Andersen blev vækket tidligere end han plejer.

– Min telefon startede med at ringe klokken fem i morges, jeg har blandt andet talt med BT, Ekstra Bladet og Reuters. Jeg tror, du er den sjette i rækken, siger han.

For nu, syv uger efter politiets besøg på Christiansø, er der nyt i sagen.

Ifølge DR har tyske medier, heriblandt Die Zeit, nu afsløret, at efterforskere har identificeret den båd, der lå i havn på Christiansø. Det siges at være en yacht, som blev lejet af et firma med base i Polen. Firmaet er tilsyneladende ejet af to ukrainere.

– Det er vildt, siger Søren Thiim Andersen, der først og fremmest har svært ved at rumme tanken om, at der har ligget en båd for anker i den lille idylliske havn på Christiansø, hvis besætning efter al sandsynlighed har stået bag et sabotageangreb mod to gasledninger "lige uden for vores hoveddør", som han siger.

– De har været her en sommerdag med nogle anderledes hensigter end andre, der gæster øen. Det er svært at tro, siger Søren Thiim Andersen.

Men da terror og sabotage ikke er emner, der fylder, når glade gæster vrimler rundt på øen, kan der sagtens være noget, han og de øvrige christiansøboer har overset.

– Der ligger normalt noget i retning af 30 både i havnen i september. En polsk båd forsvinder hurtigt i mængden.

Nord Stream

Den 26. september 2022 blev et læk af gas fra rørledningen Nord Stream 2 opdaget i Østersøen sydøst for Bornholm. Flere timer senere blev yderligere to læk i rørledningen Nord Stream 1 opdaget nordøst for Christiansø. Begge gasrørledninger forbinder Rusland og Tyskland.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT