Kilder: Israelske soldater landede i Syrien fra luften

28. AUG 2025 • 00:41UDLAND

Ifølge unavngivne kilder skal israelske soldater have udført en to timer lang operation ud for Damaskus.

En enhed fra den israelske hær er landet fra luften på en bakketop sydvest for den syriske hovedstad, Damaskus.

Det oplyser to unavngivne kilder fra den syriske hær til nyhedsbureauet Reuters.

Her udførte enheden en to timer lang operation, før den forlod området, siger kilderne.

De specificerer ikke, hvordan de israelske soldater forlod området, eller hvad operationen gik ud på.

Det statsejede nyhedsbureau Sana rapporterer ifølge nyhedsbureauet AFP, at israelske soldater blev fløjet ind i området for at udføre et angreb, hvis detaljer endnu ikke er kendte, og at man fortsat undersøger området.

De siger, at soldaterne landede nær Jabal Manea, som engang var en vigtig base for luftforsvaret og blev drevet af Iran, før den blev ødelagt af Israel.

Den blev ødelagt, inden Syriens mangeårige leder Bashar al-Assad blev væltet i december.

Et uspecificeret antal syriske soldater befinder sig på basen, lyder det.

Israels hær, IDF, har ikke kommenteret meldingerne, og Syrien har ikke officielt meldt noget ud om operationen.

Meldingerne om landingen fra luften kommer, efter at israelske soldater onsdag angreb et syrisk område, som de også angreb tidligere onsdag og dagen før. Det rapporterede syriske statsmedier ifølge AFP.

Israel havde angrebet området nær Kisweh uden for Damaskus tirsdag og dræbt seks syriske soldater, meldte Syriens udenrigsministerium. Samme sted blev der udført angreb fra luften onsdag.

Sana citerede en regeringskilde for, at soldaterne havde fundet overvågnings- og aflytningsudstyr i området, før det blev ramt af israelske angreb onsdag.

En embedsmand fra forsvarsministeriet fortæller AFP, at området er en tidligere syrisk militærbase i Tal Maneh, der ligger nær Kisweh.

Israel har udført hundredvis af angreb i Syrien siden Assads fald og har besat en stor del af en demilitariseret zone på den syriske side af grænsen mellem de to lande.

Sikkerhedsmæssige bekymringer er årsagen til IDF's militære handlinger i Syrien, har Israel flere gange tidligere sagt.

Syrien og Israel deltager i disse dage i drøftelser om, hvordan spændingerne i det sydlige Syrien kan deeskaleres. Her er USA mægler.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT