Hundredvis frygtes døde i jordskælv i det østlige Afghanistan
Taliban-styret har anmodet internationale organisationer om akut hjælp efter jordskælv i Afghanistan.
Mindst 20 personer er døde, og 115 er kvæstet efter et jordskælv i det østlige Afghanistan.Det oplyser lokale embedsmænd, der ikke optræder med navn, til mediet BBC.
Jordskælvet havde en dybde på 10 kilometer, oplyser Tysklands Forskningscenter for Geovidenskab (GFZ) ifølge nyhedsbureauet Reuters. Det havde en styrke på 6,0 og var omkring 10 kilometer dybt.
Flere hundrede frygtes omkommet i jordskælvet, der har ramt et bjergområde tæt på grænsen til Pakistan, oplyser lokale embedsmænd til Reuters. Det er ikke blevet bekræftet.
Ifølge BBC er Kunar-provinsen i den østlige del af landet blandt de ramte. Jordskælvet ramte søndag klokken 23.47 lokal tid, klokken 21.47 dansk tid. Epicenteret var 27 kilometer fra Jalalabad, der er Afghanistans femtestørste by.
En embedsmand i Kumar siger til BBC, at "antallet af dødsfald er forfærdeligt".
Indtil videre er det dog ikke muligt at få det præcise dødstal, da de berørte områder er afsidesliggende og vanskelige at nå til.
Mobilnetværk fungerer ikke i nogle områder, mens veje andre steder er afskåret af jordskred og oversvømmelser. Derfor kan redningsaktioner ifølge politiet kun ske med fly.
Landets Taliban-styre har ifølge BBC anmodet internationale hjælpeorganisationer om akut hjælp.
Reuters skrev sent søndag aften, at ni personer var meldt omkommet i jordskælvet. Men det tal er altså ifølge de unavngivne embedsmænd steget.
I oktober 2023 ramte et jordskælv i Afghanistans vestlige provins Herat og dræbte 2400 personer, har Taliban-styret oplyst.
Den 14. august var det fire år siden, at bevægelsen Taliban indtog hovedstaden Kabul og efter to årtier genvandt magten i landet.
I første omgang overtog Taliban kontrollen med Kabul i 1996 og udråbte sig som den lovmæssige regering i Afghanistan.
Men ved en amerikanskledet invasion i 2001 blev Taliban sat fra magten.
/ritzau/