Tre søer i København er frosne nok til at færdes på dem
Isen har på tre københavnske søer nået en tykkelse på 18 centimeter. Dermed er det sikkert at færdes på dem.
I København er tre søer nu så frosne, at man kan færdes på dem. Det drejer sig om Brønshøj Gadekær, Brønshøj Kirkemose og Peblinge Sø.Det oplyser Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen i Københavns Kommune i en mail til Ritzau.
Ved Peblinge Sø, som ligger mellem Gyldenløvesgade og Dronning Louises Bro i det centrale København, vil der dog være markeringer, som man skal holde sig inden for.
Områdechef i forvaltningen Helene Vinther forklarer, at isen nu har nået den tilstrækkelige tykkelse på de tre søer.
- Frostvejret har stået på længe nu, og vores ismåling her til formiddag viste, at isen har nået en tykkelse på 18 centimeter, som er det, den skal være, førend vi kan åbne for færdsel, lyder det i pressemeddelelsen onsdag middag.
Man har truffet en beslutning om en tykkelse på 16-18 centimeter, fordi der er en forventning om, at mange mennesker vil begive sig ud på isen.
- Det stiller altså nogle krav til, hvor stor en vægt den skal kunne bære. Så det handler simpelthen om at være på den sikre side. Hellere lidt for meget end for lidt, lyder det fra Helene Vinther.
Man skal dog stadig være opmærksom, selv når isen er i denne tykkelse.
Er isen sikker, sætter kommunen et skilt op ved søen med teksten: "Færdsel på isen tilladt".
I november 2023 satte Københavns Kommune skilte op ved Søerne i København, hvor der stod: "Isen er usikker". Her lød det, at det var forbudt at træde ud på isen, og at man skulle vente, til tydelig skiltning tillod det.
Kommunen skriver på sin hjemmeside, at det på de fleste søer aldrig bliver tilladt at gå ud på isen. Erfaringerne viser, at de ikke kan blive sikre nok.
Is i havnen og ved kysterne vil heller aldrig blive sikker, lyder det.
Når kommunen skal måle isens tykkelse, udføres målingerne ved at bore små huller i isen.
Ved hjælp af en stålpind med en 90 graders bøjning måles isens tykkelse.
Der foretages flere målinger ved hver lokalitet, og det gøres løbende mandag til fredag.
Hvis man bevæger sig ud på isen, før den er erklæret sikker, kan man risikere en bøde på 1000 kroner, skriver kommunen.
/ritzau/
