Profil insisterer på borgmesterdrøm trods klar afvisning fra Støjberg

22. AUG 2025 • 05:30ERHVERV/POLITIK

Mads Fuglede går efter borgmesterkæden i Ringkøbing-Skjern, hvor han vil bremse opsætningen af solpaneler.

Trods stabil og solid medvind i meningsmålingerne har Danmarksdemokraterne ingen drømme om borgmesterposter. Det er ifølge formanden udelukket.

Men en af partiets profiler rækker alligevel hånden op.

Mads Fuglede fastholder, at han går efter borgmesterposten i Ringkøbing-Skjern ved kommunalvalget til november, efter at formand Inger Støjberg torsdag på partiets sommergruppemøde talte forventningerne ned på et niveau, hvor skuffelser ikke er mulige.

- Jeg er lige så meget på borgmesterkandidat, som jeg altid har været, siger Mads Fuglede.

Klimaordføreren, som også er kendt som historiker og USA-analytiker, tilføjer og understreger, at det skal være borgmester for en ny kurs, og ikke for enhver pris. Hans ambition om at ændre energipolitikken skal være opfyldt.

- Det skyldes ikke et ønske om et jobskifte, og jeg håber, at folk forstår, at hvis jeg kan få den politik igennem, som jeg gerne vil have, så vil jeg gerne være borgmester.

Danmarksdemokraterne stiller op i cirka 80 af landets 98 kommuner ved valget 18. november.

Det sker ifølge Støjberg med en forventning om, at Danmarksdemokraterne "vil knokle" alt, hvad de kan, for at blive repræsenteret” med så mange som muligt” i de kommuner, hvor de er opstillet.

Det er første gang, at Danmarksdemokraterne stiller op ved et kommunalvalg. Det blev etableret og godkendt i 2022, og samme år fik partiet 14 mandater i Folketinget.

Men selvom Inger Støjbergs parti står til at få cirka hver tiende stemme i de landspolitiske målinger, så bliver kommunalvalget ”ikke noget sus”, siger hun, fordi kandidaterne ikke er så kendte, og fordi organisationen ikke kan konkurrere med de etablerede partier.

Borgmesterkæder udelukker hun.

- Det får vi ikke, men vi kommer til at bakke op om de blå borgmestre, der er rundt omkring.

Spørgsmål: Hvorfor afviser du så kategorisk, at I kan få en borgmester?

- Vi har ingen borgmesterkandidater. Vi har spidskandidater.

Spørgsmål: Hvorfor har I ingen kandidater til borgmesterposter?

- Det har vi ikke i erkendelse af, at vi er så nyt et parti, siger Inger Støjberg.

Mads Fuglede mener, at han har en god chance:

- Jeg tror egentlig, at vi har nogle rimelige muligheder. Jeg synes, man kan se et alternativt tegne sig i Ringkøbing-Skjern til samarbejdet mellem Venstre og Socialdemokratiet. Jeg synes, vi har en god dialog internt i den blok, der ligger til højre for det.

Socialdemokratiet og Venstre er gået i valgforbund i kommunen.

Klimaordføreren vil udover færre marker med solpaneler og færre vindmøller også have en anden skolepolitik, og han vil trække flere børnefamilier til kommunen.

- Man skal være ydmyg og beskeden i det her. Men vi har jo stadig ambitionerne. Og ambitionen er, at jeg er borgmesterkandidat, og at vi får en ny politisk kurs for Ringkøbing-Skjern, og så må vi tage så mange stik hjem, vi nu kan tage, når valget er kendt, siger Mads Fuglede.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT