Minister varsler snarlige initiativer til bekæmpelse af antisemitisme

24. JUN 2024 • 12:47ERHVERV/POLITIK

Partier har forhandlet, og minister venter en aftale om bekæmpelse af antisemitisme snart.

Regeringen vil trække en tydeligere streg i sandet over for antisemitiske hændelser i form af eksempelvis trusler, chikane og had.

Inden sommer ventes der derfor at lande en aftale, som skal bekæmpe antisemitisme. Det bekræfter justitsminister Peter Hummelgaard (S) i en skriftlig kommentar.

- Det er alt for ofte, at vi kan læse om chikane og trusler mod jøder eller hagekors malet på døre eller på gader. Jøder i Danmark skal kunne leve deres liv i tryghed, siger han til Ritzau.

Han kalder det for "fuldstændig uacceptabelt, at situationen i Mellemøsten skaber utryghed blandt jøder i Danmark". Og han håber på en "bred politisk aftale inden sommer".

Derfor har han haft samtaler med Folketingets partier i april og juni. Det betyder, at der kan lande en aftale inden længe.

Ifølge formanden for organisationen Det Jødiske Samfund, Henri Goldstein, er der set flere og grovere eksempler på antisemitisme siden den 7. oktober 2023, hvor Hamas angreb Israel.

- Vi oplever i højere grad, at danske jøder bliver stillet til ansvar for krigen mellem Israel og Gaza, siger han i et skriftligt svar til Ritzau.

Derfor mener han, at behovet for beskyttelse er stort.

Justitsministeren kan dog ikke på nuværende tidspunkt sige, hvilke initiativer partierne overvejer.

- Vi ser bredt på blandt andet muligheden for at sætte ind med mere oplysning samt flere undervisningsmaterialer og -aktiviteter.

- I den anden ende af spektret ser vi på behovet for at styrke politiets indsats på området og en styrkelse af det strafferetlige værn mod hadforbrydelser med blandt andet et antisemitisk motiv, siger han.

Det Jødiske Samfund står til at modtage 5,6 millioner kroner til for eksempel at ansætte vagter ved jødiske institutioner.

Organisationen har modtaget 80 indberetninger mellem den 7. oktober og den 7. november om antisemitiske hændelser.

Til sammenligning modtog man 30 indberetninger i årets første ni måneder.

Henri Goldstein mener, at antisemitisme kan bekæmpes med oplysning, viden og personlige møder med danske jøder.

Han har ikke yderligere kommentarer, før regeringen offentliggør aftalen.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT