Canada og Frankrig styrker bånd til Grønland og indvier konsulater

6. FEB 2026 • 05:00ERHVERV/POLITIK

Blandt andre Lars Løkke Rasmussen rejser fredag til Nuuk, hvor Canada og Frankrig indvier hver sit konsulat.

For at komme tættere på det grønlandske folk og øge tilstedeværelsen i Arktis-området åbner Frankrig og Canada fredag hver sit konsulat i Nuuk.

Blandt andre Canadas udenrigsminister, Anita Anand, rejser til Nuuk for at markere åbningen af landets nye konsulat.

Under besøget skal udenrigsministeren ifølge det grønlandske medie Sermitsiaq mødes med Grønlands minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt.

Torsdag holdt Anita Anand møde med Danmarks udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen (M).

De rejser sammen til Grønland, oplyste Lars Løkke torsdag aften på Instagram.

Også den britiske monarks repræsentant i Canada, generalguvernør Mary Simon, skal deltage i den officielle åbning af konsulatet.

Samtidig skal hun mødes med den grønlandske regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen.

Frankrigs planer om at åbne et konsulat blev afsløret af præsident Emmanuel Macron, da han besøgte Grønland i juni sidste år.

Dengang betonede han Frankrigs ambition om at komme tættere på det grønlandske folk.

- Vi har besluttet at åbne et nyt generalkonsulat her i Nuuk for at være tættere på jer og stå ved jeres side, sagde Macron.

Siden er krisen mellem Danmark, USA og Grønland intensiveret som følge af præsident Donald Trumps gentagne ytringer om at få Grønland i sin besiddelse.

Datoen for åbningen af Frankrigs konsulat blev fremlagt i januar af landets udenrigsminister, Jean-Noël Barrot.

I den forbindelse understregede udenrigsministeren, at USA skal stoppe med at lægge pres på Grønland.

- At angribe et andet Nato-medlem ville ikke give mening. Det ville tilmed være i strid med USA's interesser, sagde Jean-Noël Barrot.

Samme dag mødtes Lars Løkke og Vivian Motzfeldt med den amerikanske vicepræsident, J.D. Vance, og USA's udenrigsminister, Marco Rubio, i USA.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT