– Pernille ringede og sagde "Kunne du ikke tænke dig at søge orlov og komme over og hjælpe os?". Og det kunne jeg jo godt, siger hun.
– Lejeren af bygningen er ved at flytte ud. Så kan vi gå i gang med at sætte værelserne og spisestuen i stand. Jeg håber, at vi kommer på plads indenfor de næste tre uger. Vi får lidt travlt, men det er okay.
Planen er at servere økologisk og bæredygtig mad, der er hjemmelavet fra bunden. Ikke med noget stort menukort, men med "nogle enkelte, men gode ting", som Jane Møller Sørensen siger.
– Vi håber at kunne åbne i slutningen af juli og så ellers holde åbent frem til sidst i oktober Vi håber også at kunne åbne igen i weekenderne i december og sælge gløgg og æbleskiver.