Når man er lykkedes med at parkere bilen og har overstået den lille travetur, udvalgt sig en af de i alt tre lokationer, hvor loppemarkedet foregår, banet sig vej ind igennem menneskemængden og fundet sig et par finurligheder, man ønsker at hjembringe til en favorabel pris, så er det nemlig hende man kan prutte om prisen med, inden man sætter kurs mod bilen eller en af de øvrige lokationer.
Der er både sofaer, borde og andre møbler, et væld af bornholmerure, billeder i rammer, dukker, glas og porcelæn. Der er også en regnbuefarvet luftballon, en gul flyvemaskine, en ægte jackpotmaskine som dog allerede er solgt, og i et hjørne får en mand fisket en splinterny postkasse frem fra en kasse.
– Se lige denne her kasse med pistoler, lyder det på loftet på det ellers hemmelige lager, som i dagens anledning er lukket op. Og ganske rigtigt står der en hel kasse med gammeldags pistoler. Der er lidt for enhver smag på loppemarkedet hos Olsker Antik.
Lidt mindre at rydde op
– Det var mine forældre der havde Olsker Antik. Min far gik bort i august og min mor skal ikke køre butikken videre alene, så vi har annonceret loppemarkedet her for at forsøge at få solgt noget af det, så vi får lidt mindre at rydde op måske, fortæller Joan Prahl.