Stadig planer om hotel på Nexø Havn

Stadig planer om hotel på Nexø Havn
DLG's bygninger på Nexø Havn skal fjernes. Der findes en hemmelig tidsfrist for, hvornår siloen og erhvervsbygningerne skal være revet ned.
ERHVERV | NEXØ | Torsdag 16. december 2021 • 15:00

Selvom der nu vedtages en ny lokalplan, som muliggør nedrivning af DLG's bygninger på Nexø Havn, så betyder det ikke, at planerne om hotel på havnen er skrottet. Tværtimod, siger havnedirektør Carsten Andersen

Selvom DLG's bygninger på Nexø havn nu kan rives ned, så betyder det ikke farvel til de oprindelige planer om at opføre blandt andet hotel og markedshal på molen mellem Østre Kajgade og Kystvej i Nexø havns nordlige ende.

Tværtimod har DLG søgt kommunen om tilladelse til nedrivning af bygningerne, fordi en investor netop ønsker at bygge på havnen, men ikke ønsker at bruge dele af DLG's gamle erhvervsbygninger til sit projekt.

– Nu er der vedtaget en lokalplan, som muliggør, at intet bevares, og alt kan rives ned. Men investoren ønsker i princippet efterfølgende at bygge det, som det oprindelige Nexø Mole projekt indeholdt, siger havnedirektør Carsten Andersen, Nexø Havn.

Kommunens økonomi-, erhvervs- og planudvalg har netop vedtaget en lokalplan, som gør det muligt at nedrive DLG's store, forfaldne bygninger på Nexø Hav. Lokalplan nr. 129 for en del af Nexø Mole hedder planen.

Nexø Mole-projektet

Oprindelig vedtog kommunen i 2019 "lokalplan 102 for Nexø Mole".

DLG stod sammen med ingeniørfirmaet MOE A/S og PLH Arkitekter A/S bag projektforslaget ”Nexø Mole”, hvor man ønskede at ombygge DLG's forladte bygninger på havnen til restaurant, mødelokaler, markedshal og hotel.

En bro over trafikhavnen fra Nexø Tørdok til projektområdet var også en del af projektet. Samt at de kommunale funktioner, bibliotek og borgerservice i Nexø kunne flytte ind i Nexø Mole byggeriet. I denne lokalplan (lokalplan 102 for Nexø Mole) indgik som en forudsætning, at de gamle industribygninger skulle delvis anvendes og bygges om til det nye formål.

Men DLG har ikke kunnet finde en investor, som ville anvende de gamle erhvervsbygninger til formålet.

I stedet har DLG og Nexø Havn ønsket at nedrive samtlige af DLG's bygninger. Det kunne kun ske ved, at der blev vedtaget nedrivningslokalplan. Det er den, som netop er godkendt.

Nedrivning indenfor "overskuelig fremtid"

Carsten Andersen kan ikke oplyse, hvornår en nedrivning af de forfaldne siloer og lagerbygninger så vil gå igang.

– Der er en deadline for, hvornår nedrivning skal påbegyndes, og en deadline for, hvornår den skal være fuldført, men det er en fortrolig aftale med DLG, siger havnedirektøren, der beskriver det som inden for en overskuelig fremtid.

Nyt byggeri - i nye bygninger

Men når nedrivningen er sket, vil molen med havudsigt altså ikke komme til at ligge øde hen.

Hvad er det, der skal ske?

– I princippet ønsker en investor at opføre det, som var indholdet i den oprindelige lokalplan for Nexø Mole-projektet. Men hvor det altså ønskes opført som et hundrede procent nybyggeri, hvor alle DLG's nuværende bygninger i området er revet ned, og hvor der ikke indgår kommunale funktioner med bibliotek og borgerservice, forklarer Carsten Andersen.

For at muliggøre dette, skal endnu en ny lokalplan derfor først udarbejdes, vedtages og i høringsproces.

Ifølge Carsten Andersen er Nexø Havns rolle i processen nu kun at afvente.

– Enten får DLG vedtaget en ny lokalplan, der tillader blandt andet hotel på molen, får kontrakt med en investor, der vil bygge, og får nedrevet bygningerne. Ellers skal DLG nedrive bygningerne, hvorefter havnen kan sælge eller leje arealet ud til anden side, siger havnedirektøren.

Hvis DLG får vedtaget et nyt Nexø Mole-projekt – nu altså uden brug af de gamle bygninger – og får en investor med, så vil Nexø Havn stadig sælge grundene til de mulige investorer, siger Carsten Andersen.

FÅ ABONNEMENT