– Jeg har jo spurgt dem 20.000 gange, hvordan man siger det ene og det andet, og de har aldrig sagt: Hold nu kæft, Ramo. Så jeg har lært rigtig meget dansk af at spille sammen med dem, siger Ramo, som er så taknemmelig for hjælpen, at han nu er sponsor i Knudsker IF, og derfor står der Pizza Kebab House på spillertrøjerne.
Altid været arbejdsnarkoman
I 2019 begyndte Ramo at pendle til København, da han gerne ville tage en uddannelse som frisør. Men i 2020 kom coronapandemien og lukkede alle saloner ned, og så var gode råd dyre.
Redningen blev Adem Akdeniz, som han kendte i forvejen. Han gav ham et job på Pizza Kebab House – men nu er Ramo altså ikke længere medarbejder, men chef. Og det passer ham egentlig meget godt. Han har nemlig en tendens til altid at arbejde mange flere timer, end han får løn for, og det giver lidt mere mening, når det er en selv, man arbejder for.
– I alle mine andre job har jeg altid arbejdet for meget. Jeg arbejder rigtig mange timer. Selvom der ikke er behov for det, tænker jeg altid, at jeg skal arbejde mere, fordi jeg godt kan lide at arbejde og have lidt stress, siger Ramo, som har en vane med at forpurre sine egne fridage.
– Nogle gange sidder jeg hjemme til klokken et-to efter middag, og så tænker jeg, at jeg har fri i dag, men jeg går lige en halv time derover, og så drikker jeg noget. Og så kommer jeg her, og så går jeg ikke igen, fordi det er ligesom, man bliver afhængig af det, siger Ramo, som derfor også mere ser livet i pizzeriaet som en hobby end som et arbejde.
– Og så vil jeg jo også gerne være sikker på, at kunderne er glade, og at maden er ordentlig. Specielt når man arbejder med service og mad, så skal man være opmærksom på dét, siger Ramo.
Han erkender, at når der er virkelig travlt, kan der desværre ske en fejl eller to. Det sker typisk i weekenden, hvor Pizza Kebab House kan få helt op mod 50-70 bestillinger. Så kan det være, at der bliver glemt en udbringning, men Ramo prøver altid at gøre det godt igen.
– Det bedste ved bornholmerne er, at de ringer. De bliver ikke sure på dig og kommer så aldrig tilbage. Det er vi meget glade for. Vi spørger også altid, om vi kan gøre noget, og så vi finder en løsning, så vi ikke bliver uvenner.
Man reparerer ikke en succes