Makkerparret håber at skabe liv i og omkring Laksetorvet. De fortæller, at det er absolut nødvendigt, at der kommer et byliv, der er fedt at være i på Bornholm – og bylivet skal være for alle aldre.
– Der mangler et sted for voksne, lige nu er der diskoteker for 16+, og så er der bodegaer. Der skal være noget for alle, og det er også det, vi håber på at skabe på hotellet, fortæller Patrick Hult.
– De gæster, vi har på hotellet, vil opleve, at de kan gå ind og spise, få en cocktail og derefter kunne gå ind og sove på hotellet. Det er det vores bo og spis-koncept drejer sig om, nemlig at man kan få det hele på ét og samme sted. Og så vil vi jo utrolig gerne aktivere Laksetorvet, som det sidste årti har hængt lidt i bremsen, fortæller Stefan Rømer.
Makkerparret har planer om at finde på flere koncepter og sociale arrangementer i lokalerne på Laksetorvet.
– Vi har fået et flot, nyt selskabslokale, hvor hotellets gæster spiser morgenmad, og efter sommeren skal vi arbejde med et restaurantprojekt "Øl & Tjød" i den gamle Arne Jensen Bar, hvor der også skal være cocktailbar om sommeren – og forhåbentlig hele året rundt. Vi planlægger også at få afholdt intimkoncerter med mad, vin og drinks i den store baggård, fortæller Patrick Hult.