Landbrugsformand: Mette Frederiksen er blevet magtfuldkommen

NOTITS | ERHVERV | Onsdag 16. marts 2022 • 20:46
Jesper Gynther
Journalist
NOTITS | ERHVERV | Onsdag 16. marts 2022 • 20:46

Der kom en kras kritik af statsminister Mette Frederiksen, da Bornholms Landbrug & Fødevarer holdt generalforsamling onsdag aften.

Den afgående formand for Bornholms Landbrug & Fødevarer Lars-Ole Hjorth-Larsen brugte en smule af sin sidste årsberetning på at komme med en stærk kritik af landets statsminister Mette Frederiksen.

Landbrugsformanden fortalte, at han oprindeligt havde store håb for den nordjyske socialdemokrat, men han er blevet noget skuffet, siden hun overtog statsministerposten i 2019.

– Der kommer ikke ret meget landspolitik med i denne beretning, men statsminister Mette Frederiksen skuffer mig godt nok, fortalte han.

– Jeg har i adskillige år anset hende for at være en politiker med et potentiale til at blive en dygtig statsminister, når den tid kom. Uheldigvis blev hun tidligt magtfuldkommen. Nok ødelagt af al den ”corona-attitude” med ustandselige pressemøder med hende i fokus, fortalte Lars-Ole Hjorth-Larsen.

– Og værst: Hun nægtede og nægter stadig konsekvent at tage ansvar. Hun havde/har absolut ikke ansvaret for noget som helst i relation til de snart mange sager, der knytter sig til hende og regeringen.

– Tænk for eksempel på den totalt meningsløse og ulovlige slåen minkbranchen ihjel. Kan man optræde sådan som statsminister? Nej - og ja, når man er magtfuldkommen nok, sagde han.

Dog mener han, at statsminister Mette Frederiksen fortjener ros for hurtigt at have sat Danmarks forsvar på dagsordenen, efter Rusland har invaderet Ukraine.

– Sådan forestillede jeg mig også, at hun kunne som statsminister. Og sådan gjorde hun på få dage, fortalte Lars-Ole Hjorth-Larsen.

FÅ ABONNEMENT