– I 2022 ændrede alt sig. Jeg kom til Bornholm på min bryllupsrejse – og måske var det kærlighed i luften – for jeg faldt fuldstændig for øen. Jeg fotograferede alt, badet i sommerens gule lys, med det blå hav og de grønne landskaber. Da jeg kom tilbage til London, savnede jeg Bornholm så meget, at jeg skabte et projekt for at fange Bornholms magiske skønhed i alle fire årstider. Jeg vendte tilbage i oktober, december og februar.
– I løbet af den tid havde jeg et møde med Oluf Høst Museet for at vise mit arbejde, der var inspireret af den store farvekunstner selv. Jeg skylder mit gennembrud til Martin Brandt, museets direktør, der elskede mit arbejde og gav mig en udstilling, Mindet Om Ole, der fortalte historien om Ole W. Høst, kunstnerens søn, i forbindelse med museets 25-års jubilæum.
– Jeg vidste, at dette var min mulighed – så jeg greb den. Jeg fandt en tom, nedslidt butik i en topplacering på havnefronten i Allinge. Sammen med min mand og forretningspartner Curt Stavis renoverede vi lokalet, satte skilte op, skabte en udstilling og producerede kunstplakater af høj kvalitet (trykt her på øen) samt gaveartikler til turisterne. Og i juli 2023 åbnede jeg stolt Mandy Stacey’s House Of Many Colours. Dette blev efterfulgt af en fuld sæson i 2024 samt en soloudstilling i den nyrenoverede Gudhjem Mølle sommeren 2024.
Har du tidligere startet virksomheder, fx i Storbritannien?
– I 25 år var jeg fastansat med en regelmæssig lønseddel. Men da jeg gik freelance, startede jeg en virksomhed i Storbritannien. Det skal dog siges, at det var min mand Curt, en serieiværksætter både i England og Danmark, der hjalp mig med den administrative del. Det har været en interessant øvelse at sammenligne de to lande. Selvom det er nemmere (og billigere) at starte en virksomhed i England, er den løbende bureaukratiske byrde en ulempe.