Temamødet er et led i processen mod at lave et nyt affaldsudbud, der blev nødvendigt, efter at kommunalbestyrelsen i midten af december valgte at ophæve kontrakten med HCS.
En stor del af den proces er i første omgang at beslutte, hvorvidt man vil gøre som i 2020, hvor man udbyder opgaven, og så kan virksomhederne byde ind med deres egen løsning, eller om kommunen skal sætte nogle mere konkrete rammer op for, hvordan den fremtidige løsning skal se ud.
– Vi står jo nogle år længere fremme, end man gjorde sidste gang, og vi har nogle helt andre erfaringer at bygge på. Derfor vil det i min optik også være lidt fjollet at lave et helt åbent udbud, fordi vi har så meget mere at stå på nu. Jeg håber i hvert fald, at vi kan være mere præcise og sige, hvad der skal til på Bornholm, fortæller Helle Munk Ravnborg, der møder modstand fra udvalgskollegaen René Danielsson (DF).
– Der er selvfølgelig fordele og ulemper ved det. For virksomhederne er det jo nemmere at forholde sig til, hvis kommunen siger: ”Det her kunne vi godt tænke os. Byd på det”. Men selvom jeg har ret stor respekt for mine kollegaer og mener da også selv, at jeg er sådan gennemsnitligt intelligent, med hvilket faglig hjemmel skal vi så kunne sige, hvilken konkret løsning der er den rigtige? Svaret er nul, siger han og fortsætter:
– Jeg kunne også godt frygte, at man vil tage udgangspunkt i, at der er blevet lavet en masse arbejde i forhold til den løsning, HCS havde valgt, hvorfor man gerne vil genbruge så meget af den som overhovedet muligt.