Midsommer er forbi

Midsommer er forbi
Det omtalte sankthansbål. Privatfoto
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 1. juli 2025 • 17:16
Af:
Holger Øster Mortensen
Snogebæk
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 1. juli 2025 • 17:16

Bål oser stadig efter otte dage.

Det er al ære værd, at Snogebæk Borgerforening arrangerer en årlig bålaften sankthansaften. Det ser mange borgere frem til - og gæster kommer fra nær og fjern.

Mindre flatterende er det, at dette midsommerbål stadig ulmer otte dage senere.

Bålet er vokset gennem foråret med hovedsageligt grenaffald fra haverne i omegnen. Men der er også fremmedlegemer i bunken af brandbare kviste, grene, træstammer- og rødder og så videre.

I asken fra det store bål ses:

Jernstænger, jernrør, andre metalstumper, ståltråd - måske endda ståltråd fra et bildæk, cementfliser, mursten, metaldåser.

Listen er sikkert meget længere. Det afbrændte kan ikke kontrolleres. Jeg har før selv afleveret grene og kviste på bålpladsen, men den praksis er nu helt slut.

Mere nænsomt?

Kan det ikke gøres lidt mere nænsomt?

Hvis der absolut skal afbrændes affald af i selve havstokken, må der udvises mere conduite. For sankthansbål gælder det ikke: Størst er bedst.

Om et halvt år går det løs igen når vintersolhverv skal fejres - forhåbentlig ikke med samme fortegn.

Jeg deltager ikke i løjerne.

Desværre har jeg ikke kunnet finde mailadresser på alle i bestyrelsen for Snogebæk Borgerforening.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT