Og nu fortsættes det ugennemtænkte og irrationelle forslag:
"Forslaget er blevet udarbejdet som del af udmøntningen af regionskommunes budget for 2023, hvori det indgår, at der skal etableres en betalingsparkeringsordning med henblik på at komme de parkerings- og trængselsproblemer til livs, som opleves af beboere og gæster i flere af de bornholmske byer. Dette ønske deles fortsat af parterne bag budgetaftalen".
Først nu motiveres der politisk med parkeringsproblemer, men resultatet bliver det samme: At få 6 mio. i kassen, de forholdsvis fleste penge fra borgerne på Bornholm. Så forskellen på forslag 1 og 2 er, at der ikke er nogen forskel i det virkelige liv.
– Man løser kun de eventuelt eksisterende parkeringsproblemer delvis ved at indføre en tidsbegrænsning, og ellers må der etableres flere parkeringspladser. Disse forhold har som udgangspunkt intet at gøre med betalinger overhovedet.
Forslagsstillerne S, V, og EL fra kup-budgetforliget kører stadig rundt i manegen med hele kommunalbestyrelsen og alle borgere på Bornholm, i stedet for at agere som voksne og ærlige politikere og forkaste det irrationelle og ynkeligt om-motiverede forslag helt og genåbne budgettet.