Startede med 24 elever
Peterskolen, Rønnes kristne friskole på Almegårdsvej lige overfor Almegårds Kaserne og med soldaterhjemmet som nabo, blev indviet den 8. august 1981. Skolen åbnede to dage efter med 24 elever, fordelt på en børnehaveklasse og en 1. klasse.
Skolen havde lejet sig ind på KFUMs Soldaterhjem. Man udvidede med en klasse om året. Skolen havde efter tre år 51 elever, og man købte de lejede lokaler af soldaterhjemmet. Siden da er skolen vokset i antal elever, men også fysisk i flere omgange. Seneste store byggeri var, da skolen for i 2015 byggede en multihal med klasseværelser og idrætssal. I 2017 blev en pavillon til sløjd og billedkunst færdig.
Ved 25 års fødselsdagen i 2006 havde skolen 141 elever. I dag er man oppe på 198 elever, fordelt på 0.-9. klasse.
Det betyder, at der er godt fyldt i klasserne, idet man som udgangspunkt har 20 elever i klasserne. Der er ventelister til nogle af årgangene, ikke mindst til fremtidige 0. klasser. Skolen opfordrer derfor forældre til at skrive eventuelle mindre søskende ind i god tid, så skolen kan have et overblik over elevtallene i årene frem.