JUL
– Nej, se, hvem er det, der kommer der, siger en pædagog.
– Det er julemanden! udbryder en dreng.
– Årh, der er to julemænd! siger en anden.
Vi er på besøg i skovbørnehaven Lille Myr på Balka. Her er tre nissefolk mødt op for at give børnehavebørnene poser med friskbagte pebernødder, klementiner og juice. Nissefolkene tæller i denne forbindelse tre medlemmer af Rudolfklubben i Aakirkeby: De to julemænd Arne Rasmussen og Jonn Lund og julemor Gerd Ipsen. De er i disse dage på vej rundt til øens børnehaver for at uddele godter. Det gør de, fordi børnene i år ikke kan komme til Aakirkejuleby, som de ellers plejer.
Traditionelt inviterer Sydbornholms Turist-og Erhvervssammenslutning (Syte) og Rudolfklubben øens børnehaver på besøg i Aakirkejuleby, hvor børnene udover at kunne se torvets juleudsmykning bliver budt på pebernødder, juice og lidt forskellige aktiviteter, men det kan ikke lade sig gøre i coronaens år. Alle aktiviteter i den forbindelse er aflyst på grund af sikkerhedshensyn. Alligevel skal børnene ikke snydes.
– Normalt kommer børnene til os. I år går det, den anden vej, siger Jonn Lund.
Hans stemme bliver gjort lidt ulden af det hvide fuldskæg. På den måde fungerer det lidt som et mundbind.
Det er smaddersjovt
Når nissefolkene besøger børnehaverne, kommer de ikke indenfor. De holder sig til at vinke ude fra legepladsen, eller også kommer børnene udenfor. Det er tilfældet ved børnehaven "Vores Børnehave" i Snogebæk. En flok unger kommer ud for at hilse på julemor med sine to julemænd. Først er de lidt benovede, men efter lidt tid varmer stemningen op, og pædagogerne får sat gang i lidt fællessang.
– Der bor en lille nissemand på loftets mørke rum, bummelum! Der bor en lille nissemand på loftets mørke rum, lyder det nogenlunde melodiøst fra børneflokken.
Som tak for sangen får børnene poserne med julegodter. Det bliver taget vel i mod.
Selvom traditionen i år er anderledes, er julemor Gerd Ipsen glad for, at Rudolfklubben alligevel har mulighed for at give øens børnehavebørn en juleoplevelse.
– Jeg har selv arbejdet i en børnehave i 30 år, og jeg synes, det er dejligt at kunne gøre noget for børnene, og se hvor glade de bliver. Vi gør det for deres skyld, siger hun.
– Ja, men også for vores egen, siger Arne Rasmussen, den ene julemand.
– Det er smaddersjovt at være med til, siger han.
Den anden julemand, Jonn Lund, har været julemand i Rudolfklubben i over 50 år. Han synes også, det er en fornøjelse at kunne glæde børnene i juletiden, og samtidig er han glad for at kunne være med til at skabe liv i Aakirkeby.
– Vi sætter en ære i at kunne være med til at gøre byen levende om vinteren med oppyntning og lys og det hele. Det er ikke noget, vi gør for at lokke turister til eller for at skaffe flere kunder i butikkerne. Turisterne er her alligevel ikke på den her tid af året. Nej, det er noget, vi gør for vores egne til glæde for byen og bornholmerne.