Ombookingen tager tid, fordi Trine Clausen insisterer på at ringe eller skrive personligt til hver eneste kunde for at finde en tid, der passer dem.
– Det er virkelig et puslespil, og udfordringen er jo, hvem skal man tage først. Alle vil jo gerne til hurtigst muligt, og vi gør, hvad vi kan, men de kan ikke allesammen komme til på første åbningsdag, siger hun.
Der kommer tryk på igen
Trine Clausen ved fra nedlukningen i foråret, at det lige nu er stilhed før storm. Så snart frisørerne får lov at åbne, så vælter det ind med klippeklare kunder.
– Sidst vi åbnede efter en nedlukning, havde jeg seks ugers ventetid, og jeg arbejdede seks dage om ugen. Der var virkelig tryk på. Men det er jo dejligt at vide nu, at der kommer penge ind fra dag ét, når vi får lov at åbne igen, siger Trine Clausen.