– Vi kunne eksempelvis få en ud her på skolen, som viste os, hvordan man lavede indbagt laks eller en anden ret, siger hun. Et eksempel hun også har med, da hun åbner eftermiddagens arrangement med en lille velkomsttale.

Det var minder og anekdoter fra fortiden, som Grethe Viborg indledte sin tale med til de fremmødte medlemmer i Aktive Kvinder Vestermarie. Foto: Jacob Jepsen
Ingen unge vil kaldes husmor
Selvom landsforeningen for Aktive Kvinder måtte lukke i 2010, eksisterer de i alt syv afdelinger på Bornholm fortsat. Og faktisk var afdelingen i Vestermarie også ved at lukke i 2013, fordi man ikke kunne finde en ny formand.
– Men det kunne jeg ikke have over mit lig, og så trådte jeg ind i min anden periode som forkvinde, siger Grethe Viborg, der til jubilæet onsdag – der også bestod af en generalforsamling – blev genvalgt som forkvinde i bestyrelsen, der også erhvervede sig en ny suppleant.
– Det er dejligt, at der fortsat er folk som vil engagere sig i Aktive Kvinder, siger Grethe Viborg.