Fællesskab i en ensom tid: Nu ringer kirkeklokkerne

Fællesskab i en ensom tid: Nu ringer kirkeklokkerne
Foto: Jakob Nørmark
| 26. MAR 2020 • 16:50
Af:
jakob-noermark

26. MAR 2020 • 16:50
På slaget 17 begynder klokkerne at ringe højt over Kirkepladsen i Rønne. Først med spage slag, derefter med større, rungende kraft, som kan høres langt væk fra Sankt Nicolai Kirke.

Solen skinner og udsender forårsvarme, og færgen Hammershus glider ud af sit færgeleje på vej mod Køge, mens klokkerne ringer en lille håndfuld minutter.

Kirkeklokkerne i hele kongeriget kimer klokken 17.00 i disse dage. Onsdag eftermiddag var første gang, at de fleste bornholmske kirker deltog i markeringen, som landets ti biskopper annoncerede dagen inden. Normalt afhænger aftenringningen af solnedgangstidspunktet, der som bekendt varierer, alt efter hvor i landet man befinder sig, men under coronakrisen samles landets kirker om koordineret klokkeringning på samme tidspunkt.

– Det markerer, at det er noget, hele landet står sammen om, siger provst Johannes Gregers Jensen.

Opfordringen om at tage del i fællesskabet i en tid, hvor man ikke kan samles i kirken, er blevet sendt ud til alle menighedsråd, der i de enkelte kirker varetager klokkeringningen.

Den fælles klokkeringning klokken 17 fortsætter, indtil Danmark vender tilbage til en normal hverdag.

FÅ ABONNEMENT