Ernst var også den, der tog alle børnene på ladet af bilen, og så kørte hele familien på tur med madkurv: "Min mor fortalte, at han lærte hende meget om planter. Han vidste meget."
Han var en mand, der blev respekteret af sine ansatte, når han sagde noget, så blev det gjort. Han havde omkring 5-8 ansatte," fortæller Marion. Fire ud af fem sønner blev murere, hvor sønnen Bjarne blev på Bornholm og var murermester i Østermarie. Han overtog Bengt som lærling, efter Ernst døde, så han kunne færdiggøre sin uddannelse."
Efter krigen flyttede Ernst og familien til Nexø, hvor de boede i Stormgade 1, som efter bombardementet, skulle bygges op igen. Her underviste han blandt andet på Teknisk Skole i Nexø. Senere rykkede familien til Henrik Hansens gade i Svaneke, hvor Ernst blandt andet byggede banken, som lå i Postgade og et stort mekanikerværksted ved Glastorvet.
I Bornholms Tidendes arkiv har det været nemt at følge Ernst Kofoed i stort og småt. Avisarkiver er på den måde glimrende til slægtsforskning. I 1924 kan jeg for eksempel læse, at Ernst søger en murerlærling mellem 14-16 år, og i samme forbindelse sælger han en motorcykel med sidevogn. Det kan også fornemmes, at børneflokken vokser til, for i 1928 søger han en pige til husholdningen: "En pige, lidt kendt med daglig madlavning kan straks faa plads" og i 1930 er hans murerforretning i gang med ombygning af Vasabroen på landevejen mellem Østermarie og Svaneke. Bornholms Tidende skriver i den forbindelse: "Det vil vække glæde hos de vejfarende at broen snart kan aabnes for færdsel, idet omkørslen ad Listed er en ret betydelig omvej."