Når du siger, den måde han vælger at gøre det på, er det så, fordi du synes, at han smækker med døren?
– Ja, det synes jeg lidt. Altså hvor han siger, at nu skal man holde sig helt væk fra Venstre. Det synes jeg er lidt ærgerligt, for vi laver ikke om på vores politik, bare fordi vi er indgået i et valgforbund.
Det er netop en markant udmelding, når Søren Danig opfordrer vælgerne til ikke at stemme på sit eget parti. Er det noget, I har tænkt jer at gå videre med i forretningsudvalget eller andre steder?
– Nej, nej. Vi har lov til at have nogle holdninger, vi har lov til at debattere, og vi har lov til at gøre nogle forskellige ting. Og nu vælger han (Søren Danig, red.) at sige, at han ikke længere vil stille op for Venstre, fordi vi ønsker at indgå i et valgforbund med Nye Borgerlige, og her kan jeg kun sige, at det er rigtig ærgerligt, fordi det er den måde politik foregår på. Man er nødt til at give noget og tage noget.
– Og så vil jeg sige, at debatten også ærgrer mig en smule, hvor det er den borgerlige fløj, der går ud og kritiserer os for det. Jeg kunne forstå, hvis det var den socialdemokratiske eller socialistiske fløj, som havde kritiseret os. For vores mening med det her er jo sådan set at lave en aftale med de borgerlige partier, med alle de borgerlige partier, hvor Venstre inviterer til et stort samarbejde på den borgerlige fløj. Det handler om, at vi skal se lidt større på det, hvis vi skal gøre os forhåbninger om at vinde et valg.