NOTITS | DAGENS VEJR | Onsdag 8. januar 2025 • 06:28
Ustadigt vejr er vejr, som ofte skifter, og det kan man roligt sige om vejret i begyndelsen af 2025. Dagen i dag bliver ingen undtagelse, da det bliver skyet med enkelte byger, men også mulighed for lidt sol. Læg dertil, at der blæser en let til hård vind fra sydvest, som ved kysterne kan nå op på kuling med vindstød op til stormende kuling.
I aften og i nat vil der være vekslende skydække og byger, der kan være med slud eller sne. Vinden aftager og bliver svag til jævn omkring sydvest. Ved kysterne kan der dog stadig være stedvis frisk vind.
Temperaturen ligger hele døgnet omkring tre-fire grader.
Ud over betydningen “besværet” (som på rigsdansk), kan ordet på bornholmsk betyde højgravid. Det sidste kan med et beslægtet ord også hedde ‘beswærli’ (som ellers også kan bruges i samme betydning som i rigsdansk).