Handler om at holde ud
Kell Hansen er dog også fortrøstningsfuld for detailhandlen på Østbornholm, som ifølge ham generelt består af sunde forretninger.
– Vi så en enkelt sportsforretning ude i centret, som tog konsekvensen og lukkede, men jeg kender ikke til andre, der skulle være på nippet til at opgive. Det er jo også sådan, at hvis man har haft en fornuftig forretning og økonomi før corona, er der stor sandsynlighed for, at man har bankens opbakning til at fortsætte kampen.
Men det betyder ikke, at butikkerne har det nemt, og moralen er også ved at være flosset, understreger pressekoordinatoren.
– Jeg tror ikke, der er en eneste forretnignsdrivende, der ikke er forbandet træt over det her. Og én ting er at holde gang i omsætningen, noget helt andet er at skulle forholde sig til hjælpepakke og coronapolitikker, og hvordan man tilpasser sig det. Det giver enormt mange komplikationer, som man ikke er vant til som forretningsdrivende at skulle forholde sig til.
Han sammenligner de erhvervsdrivende situation med statsministeren, hvor fokus på corona har fyldt det meste af hendes tid.
– Det er jo ikke normalt statsminister-arbejde. Det samme gør sig gældende for de forretningsdrivende, hvor mange hele tiden har fokus på "hvilken type redningsbælte skal vi nu tage på for ikke at drukne".
Situationens alvor taget i betragtning, så lader Kell Hansen alligevel bøtten med sort maling blive stående i skabet. For der er ikke grund til at male fanden på væggen.
– Det jeg umiddelbart hører er, at man er træt, og man er udkørt, men man har stadig troen på, at man nok skal komme ud på den anden side. Det betyder, at mange af vores forretninger på østlandet holder skruen i vandet.