Med en klar blå himmel som bagtæppe, og en stærk sol der jævnligt fik overtaget i den himmelske brydekamp med skyerne, fik årets store høstmarked på Melstedgaard de absolut bedste betingelser for at blive en rigtig sensommersucces.
Foruden det gode vejr - ikke bare tørvejr, men regulært godt sensommervejr - kræver det som regel også en høj grad af planlægning at tiltrække de søndagsdovne bornholmere, men med et set-up, som i år talte endnu flere boder, flere aktiviteter og mere underholdning, var der tydeligvis heller ikke sparet på den del.
Var det stort sidste år, så var det større i år, og det blev da også velbesøgt med mere end 2.000 gæster, mennesker ved hver en bod, smagsprøver, pandekager over bål, formidling, levende dyr, folkedans og musik.
– Vi har haft en fantastisk dejlig dag. Jeg nåede rundt og snakkede med alle der havde boder, og der var jo over 30. Der var ikke nogen, der var kede af det. De var glade og tilfredse, og alle havde solgt noget, fortæller naturvejleder Thomas Guldbæk.