Begræder efterskolens endeligt: Det er et kæmpetab for os

Begræder efterskolens endeligt: Det er et kæmpetab for os
Bornholms Efterskole har virkelig rykket noget for Philip, fortæller moren Christina Sommer, der ærgrer sig meget over, at efterskolen nu lukker. Foto: William Sonne Kaalø
Onsdag 23. april 2025 • 14:41
Onsdag 23. april 2025 • 14:41

– Det er ærgerligt, for jeg havde lige vænnet mig til at være her.

Sådan lyder det fra efterskoleeleven Philip Berg fra Køge, der onsdag har pakket sine ting og sammen med sin mor er på vej hjem fra Bornholms Efterskole, der er gået konkurs og derfor lukker.

Philip Berg er født med en kronisk tarmsygdom, hvilket blandt andet har gjort skolegangen svær for ham tidligere. Men på Bornholms Efterskole klikkede det pludseligt, fortæller Philips mor Christina Sommer.

– Han har været utroligt glad for at være her, og det har rykket noget at være på skolen som ellers ikke er sket før. En skoledag er hård, og de skoler, som han hidtil har været på, har ikke formået at klinge for ham. Men herovre klarede de på to måneder at vende skuden. Det kan vi trods alt tage med os, siger Christina Sommer.

Hun var tirsdag på vej til Kombardobussen med Philip, der var blevet hjemme en ekstra dag efter påsken, da hun ringede over til efterskolen for at fortælle, at sønnen var på vej.

– Og så fik jeg beskeden: ”Okay, du har ikke fået beskeden. Vi lukker”. I skal komme og hente jeres ting i morgen”.

Christina Sommer lægger ikke skjul på, at det er et kæmpetab for familien, at Bornholms Efterskole nu lukker, men de glæder sig over, at man har fået muligheden for at rykke over på Bindernæs Efterskole på Lolland i stedet.

– Det tilbud tager vi helt sikkert imod. Der er også flere andre, der gør det, så det er vi rigtig glade for.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT