– Man løber den risiko med en EU-budrunde, at der så kommer én eller anden over fra Bulgarien og siger, vi synes det kunne være sjovt at flyve rutefly mellem Bornholm og København én eller to gange om dagen. Men det der sker ved med en budrunde, er, at der bliver monopol. Det er jeg ikke så begejstret for, men omvendt er det også fint nok, at der er monopol. For alt kan blive ødelagt, siger han og kommer med en forklaring.
Norwegian kan udløse kontraktbrud
– I dag er der ikke noget monopol på ruten. Prøv at forestille dig, at Norwegian besluttede sig for at flyve en afgang med en Boeing 737 klokken syv om morgenen. Så ville vi være tvunget til at lave kontraktbrud, for vi kan ikke flyve seks gange om dagen uden at have en fuld morgenafgang.
Hvad betyder det for dig at høre de desperate bornholmere, der pludselig frygter ikke at have en flyrute, og eksempelvis ikke længere vil kunne komme på hospitalet i København?
– Det har da stor betydning for mig. Vi har betjent Bornholm i tykt og tyndt siden 2012. Under corona stillede vi op. Som nogen måske kan huske, da Sverige lukkede ned; der blev vi ringet og spurgt, om vi kunne lave ekstraflyvninger, og det gjorde vi. Vi er der for bornholmerne, men vi er ikke i stand til at understøtte en rute med 18 millioner kroner om året, for at bornholmerne skal have et tilfredsstillende produkt til og fra København. Vi er en lille familieejet virksomhed, og det er vi ikke i stand til.