Udsolgt på under en time

Udsolgt på under en time
Andy Plummer (tv.) afholdt første gang et seminar i Danmark i 2013. Mange af de trænere, der deltog i træningen med Andy, er sidenhen blevet trænere i Stack&Tilt-systemet på højeste niveau på både DP World Tour, PGA Tour, LPGA og LET og har produceret mestre på alle niveauer, inklusive ’The Majors’. Pressefoto
NOTITS | SPORT | 27. AUG • 15:30
Jesper Gynther
Journalist
NOTITS | SPORT | 27. AUG • 15:30

Den 16. september kommer Andy Plummer, en af verdens bedste golfinstruktører, og underviser i Nexø. Og det er populært.

– Vi er glade for at kunne præsentere den første PGA Tour-coach nogensinde, der besøger Bornholm, og vi kan med sikkerhed sige, at dette er en af de bedste coachingdage du kan opleve med en af verdens bedste golfinstruktører.

Sådan skriver Nexø Golf Klub i en pressemeddelelse.

Der er tale om Andy Plummer, som er grundlæggeren af Stack&Tilt Swing-systemet. Han kommer og giver undervisning i samarbejde med Martin Park, som er hovedtræner i Nexø Golf Klub.

– Hans spillere har vundet over $30 millioner på PGA Touren, før han skrev den bedst sælgende bog og DVD'er om systemet, som ændrede den måde golf undervises og læres på næsten natten over, fortæller Martin Park og afslører, at der allerede er udsolgt.

– Det tog mindre end en time! Det er fantastisk, siger han.

Golfspillere i alle aldre og på alle niveauer kan deltage i halvdags træningssessioner, og deltagerne vil få en introduktion til de forskellige elementer i Stack&Tilt-systemet og arbejde på at integrere disse elementer i deres fulde sving.

– Målet med Stack&Tilt og dets netværk af trænere er at udfordre det etablerede ved at bruge et innovativt system til at undervise i golf for at få fodfæste på et golftræningsmarked, der var stærkt præget af folks meninger snarere end fakta. Vi har målt de bedste spillere med moderne teknologi og brugt informationen og koncepterne til at undervise i et progressivt, udviklende system, som fundamentalt har ændret golftræningens natur og nedbrudt barriererne for adgang og forbedring i spillet, fortæller Martin Park.

– Kom og vær med til en dag, hvor to gode venner diskuterer ét fantastisk system, hvor hundredvis af golftrænere har ændret livet for tusindvis, måske millioner af golfspillere i alle verdenshjørner. Mulighederne kommer forbi dig, de stopper ikke og venter! siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT