Bliver dygtigere skytter
Børnene er mellem 9 og 16 år, og forventningen er, at de fire skytter fra Nyvest, tre fra Aakirkeby og to fra Østerlars i løbet af weekenden kommer til at lære hinanden godt at kende.
– Når det er med overnatning, så har man en lidt sjovere forståelse, og man får endnu mere sammenhold, end man vil gøre normalt, siger Mads Freiesleben og fortæller, at der er lagt op til, at børnene skal spille spil sammen, spise slik og ellers bare hygge sig i hinandens selskab.
Men først og fremmest skal der selvfølgelig skydes. Der er indlagt to træningssessioner af henholdsvis to og en times varighed, hvor børnene skal skyde med kaliber 22 og luftriffel. På den tid kommer de fleste nok til at skyde 150-200 skud, og det er noget, som godt kan gøre dem til bedre skytter.
– Det er i hvert fald min erfaring, at de har snakket om, at de har rykket sig fra gang til gang. Og det er også derfor, at de næsten alle sammen er gengangere fra de andre træningssamlinger om aftenen, fortæller han.