På det næste angreb var det også tæt på at blive 2-0, men fra nært hold sparkede Malthe Kofoed-Nielsen bolden flere meter over mål. Uha, for en afbrænder.
AaIF kunne være godt tilfredse med at gå til pausen kun bagud med ét mål, men i det 44. minut fik hjemmeholdet det afgørende knæk, da Benjamin Madsen med et velplaceret, fladt skud fra 30 meters afstand sparkede bolden i nettet til 2-0. Piotr Sochaczewski havde fingrene på bolden, men ikke nok til at forhindre den flotte Nexø-scoring.
2. halvleg blev en chancefattig omgang. Med tanke på lørdagens vigtige KS-opgør mod Bk. Union skulle NB Bornholm ikke risikere noget, selv om den ind imellem lidt for provokerende Nicolai Olsen havde det med at udfordre dommer André Kahlenbergs tålmodighed. De unoder er der ikke råd til, hvis østbornholmerne skal holde liv i håbet om at undgå nedrykning i de sidste seks KS-kampe.
Men Nicolai Olsen fortsatte også med at jagte bolden overalt på AaIF's banehalvdel, og et par minutter inde i tillægstiden gav det bonus. Efter en fæl fejl af AaIF-forsvaret opfangede NB-topscoreren bolden, rundede målmand Sochaczewski og scorede i et tomt mål til 3-0.
Forinden var det som nævnt Jeppe Friis og Bastian Bundgaard, der havde haft de bedste afslutninger i den anden ende af banen, men også Mathias Lund var tæt på et reduceringsmål efter 41 minutters spil. Men forinden var der vinket for offside, og da AaIF'eren alligevel fyrede kanonen, sendte han målmand Maciej Reszkis til tælling med et skud i maveregionen.