Det er blandt andet Gunnar Birkholms fortjeneste, at man nu nemt kan genkende spillerne fra Nexø Krocketklub, for han har hjulpet med at finde sponsorer, som ville støtte indkøb af røde klubjakker.
Sponsorarbejde for udbryderklub
Selvom Gunnar Birkholm har holdt pause fra sporten i et stykke tid som spiller, har han dog ikke trukket sig helt fra spillet med trækuglerne.
Det seneste års tid har han således hjulpet Nexø Krocketklub med at finde sponsorer. Klubben er nemlig en udbryderklub fra Nexø Boldklub, og derfor har man skulle starte klubben op fra bunden.
– Jeg har været med til at gå rundt og finde sponsorer, så vi blandt andet har kunne lave vores nye røde klubjakker, fortæller han.
Har det været nemt at finde sponsorer til klubben?
– Ej, det kneb lidt her i Nexø. Men så lige pludselig var der en byggemester fra Lobbæk, som kom og betalte for de sidste ti dragter. Men det er gået fint, så vi er godt klædt på, siger han.
Hvorfor skulle farven på jakken være rød?
– Det var lige som om, at det så flot ud. Og så var det noget andet. Det skulle i hvert fald ikke være blå og gul.