For første gang i fem år afvikles der et dommerkursus på Bornholm. De første lektioner bliver givet lørdag, og om et par uger skal deltagerne op til eksamen, og hvis de består, så kan de komme i gang med at dømme fodboldkampe. Det er der hårdt brug for, for der er stor dommermangel på Bornholm.
DBU Bornholms administrationschef Morten Blem fortalte tidligere på måneden til TV 2/Bornholm, at hvis ikke der bliver fundet flere dommere, så vil der blive kampe, hvor der ikke kan påsættes en dommer, og så må klubberne selv finde en, som kan dømme kampene.
Der er syv tilmeldt dommerkurset, så hvis de alle består, kan det afhjælpe noget af problemet, men det kan ikke løse det fuldstændig, fortæller formanden for Bornholms Fodbolddommer-Klub, Holger Hansen.
– Vi ved af erfaring, at det er ikke alle, der bliver ved med at dømme, når de har taget dommerkortet, siger han og fortæller, at der kun er én, som deltog i dommerkurset for fem år siden, som fortsat dømmer.