Trøst om Papes død: Stort chok for os alle

Trøst om Papes død: Stort chok for os alle
– Chokket skal have lov at sætte sig, og det her skal lige bearbejdes. For det er klart, at det er et chok for alle i partiet, siger Jacob Trøst om Søren Papes død. Arkivfoto: Berit Hvassum
TOPNYHED | POLITIK | Lørdag 2. marts 2024 • 19:29
Jesper Gynther
Journalist
TOPNYHED | POLITIK | Lørdag 2. marts 2024 • 19:29

Borgmester Jacob Trøst kalder Søren Papes død for tragisk og uventet, og han vil især huske den konservative landsformand for sine gode værdier og ordentlighed.

– Først og fremmest er det jo et stort chok for os alle. Vi må sende mange tanker til hans pårørende. Det er jo kommet meget pludseligt, og det er svært at sætte ord på alle følelser, som kommer op i en.

– Ufatteligt trist. Og det er jo alt for tidligt som 52-årig.

Borgmester Jacob Trøst er som alle andre konservative politikere meget påvirket af Søren Papes dødsfald, som blev meldt ud i medierne sent lørdag eftermiddag.

Været stor inspiration

Trøst har mødt Søren Pape flere gange, siden han i 2021 blev valgt som borgmester på Bornholm, og landsformanden har gjort et stort indtryk på ham.

– Jeg tror alle, der har kendt Søren, har set en mand og en politiker med hjertet på rette sted. Og meget ordentlig og meget nem at snakke med. Han var jo en meget central figur i partiet og en samlende figur. Og har været det i mange år, siger Jacob Trøst, som selv prøver at efterleve de værdier, som Pape havde.

– Jeg synes, han havde nogle gode værdier. Jeg kunne rigtig godt lide den ordentlighed og tilgang, han havde til det politiske, og det har jeg selv kunnet bruge i mit arbejde.

– Og så har jeg jo haft nogle gode samtaler med ham og kunnet bruge hans erfaring i mit arbejde. Han har jo også selv været borgmester (i Viborg, red.).

Chokket skal bearbejdes

Trøst mener, det er for tidligt at tænke på, hvad Søren Papes død kommer til at betyde for De Konservative.

– På et tidspunkt skal der selvfølgelig vælges en ny formand, men det er ikke det, som der er fokus på lige nu. Chokket skal have lov at sætte sig, og det her skal lige bearbejdes. For det er klart, at det er et chok for alle i partiet, siger Trøst, som selv først hørte om dødsfaldet, mens han sad ombord på færgen fra Ystad til Rønne klokken halv seks i eftermiddags.

En overfor ham udbrød "gud, har I set?", og kort efter modtog Trøst også en messengerbesked fra en fra partiet, som kunne oplyse mere om Papes uventede død.

Følg debatten på facebook!


En sijllavitta

‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
FÅ ABONNEMENT