I vurderingen fra FE lyder det, at der ikke er truffet en beslutning om at starte en krig mod et Nato-land, men at Rusland ser sig selv som værende i konflikt med Nato og forbereder sig på en krig.
FE vurderer også, at Rusland vil være mere villig til at bruge militær magt i en regional krig mod et eller flere lande, der er medlem af Nato, hvis landet ser forsvarsalliancen som svækket.
- Dette gælder særligt, hvis Rusland vurderer, at USA ikke kan eller vil støtte de europæiske Nato-lande i en krig med Rusland, lyder det i vurderingen
I januar, inden Donald Trump blev indsat som præsident i USA, sagde han, at han mener, at de europæiske medlemmer af Nato skal bruge fem procent af deres bruttonationalprodukt (bnp) på forsvar.