Richard fra Kuwait søger nye løbeoplevelser på Bornholm

Richard fra Kuwait søger nye løbeoplevelser på Bornholm
Richard Hill søger efter nye løbeoplevelser, og det har bragt ham til Bornholm. Privatfoto
NYHED | ABONNENT | 24. JUL 2024 • 11:02
Holger Larsen
Journalist
NYHED | ABONNENT
24. JUL 2024 • 11:02

Han har løbet på indlandsisen og klædt ud som alf i Boston – nu gælder det Etape Bornholm.

Langt de fleste af deltagerne i Etape Bornholm er fra Danmark, men en stor del af Europa er repræsenteret i startfeltet. Der er også løbere fra oversøiske nationer som Filippinerne og USA.

En af dem, der kommer langvejs fra er 47-årige Richard Hill, der til daglig bor i Kuwait – et lille land i Mellemøsten ved den Persiske Bugt mellem Irak og Saudi-Arabien. Mange vil måske bedst huske landet for Golfkrigen i 1990-91.

Richard Hill, der arbejder for Maersk, har boet i Mellemøsten i 15 år. Han kommer oprindelig fra Bath i England.

– Jeg er med i Etape Bornholm for første gang. Jeg elsker at kunne kombinere deltagelse i sportsbegivenheder med at holde sommerferie. Jeg er hele tiden på udkig efter nye steder, og det var på den måde, at jeg sidste år fandt frem til Etape Bornholm.

– Jeg kan lide at møde nye mennesker og at være med i begivenheder, hvor der er mange lokale deltagere – som i Etape Bornholm, siger Richard Hill.

– Jeg har løbet maraton på indlandsisen i Grønland og et midnatsløb i Tromsø. Jeg har løbet i heden i Mellemøsten og klædt ud som alf til jul i Boston, fortæller han videre.


Richard Hill vakte opsigt i undergrundsbanen, da han iklædt dette kostume var på vej til maratonløb i Boston. Privatfoto


Turist i dagtimerne

Richard Hill er kommet til Bornholm sammen med sin kæreste, og de bruger dagene på at besøge de bornholmske byer, gå på cafeer og restauranter, inden der er løb om aftenen.

Richard Hill siger om forventningerne til sin deltagelse i Etape Bornholm:

– Jeg ved ikke, hvordan det skal gå. Jeg har haft nogle småskader tidligere i år, så er først blevet rigtig klar nu. Det har også været ekstremt varmt i Kuwait i år. Jeg har trænet sent om aftenen, men alligevel har det været omkring 37 grader varmt, siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT