Pensionistlivet blev for kedeligt – så han blev turistguide

Pensionistlivet blev for kedeligt – så han blev turistguide
Jørgen Egesberg var som ung rejseleder på busrejser og vendte som pensionist tilbage til faget, da han blev turistguide på Bornholm. Privatfoto
MINDEORD | Tirsdag 3. september 2024 • 15:30
Holger Larsen
Journalist
MINDEORD | Tirsdag 3. september 2024 • 15:30

Jørgen Egesberg drev i en årrække sit eget guidebureau på Bornholm.

Jørgen Egesberg, Rønne, er død, 82 år.

Jørgen Egesberg kom fra Frederikshavn i Vendsyssel. Han blev student i Frederikshavn og læste i nogle år jura i Aarhus, mens ferierne blev brugt som rejseleder på busrejser rundt omkring i Europa.

Han aftjente sin værnepligt ved Civilforsvaret i Herning og blev så bidt af det, at han aldrig vendte tilbage til jurastudiet. Det var i tiden i CF, at han fik smag for Bornholm i en periode på kasernen i Allinge.

Han tog en officersuddannelse i CF og bevarede i hele sit arbejdsliv tilknytningen til beredskabet som reserveofficer.

Forstander

Arbejdsmæssigt gik han dog nye veje, da han tog en uddannelse som plejehjemsassistent og blev ansat som forstander på et omsorgscenter på Sjælland.

Familien flyttede efter 15 år i Solrød Strand til Jørgen Egesbergs hjemegn, da han blev leder af et plejehjem i Sæby for også at kunne tage sig af sin gamle mor.

– Vi havde længe haft en drøm om at flytte til Bornholm. Vi havde købt sommerhus i Sandvig i 1999, så da vi i 2005 gik på efterløn, ville vi bo fast på Bornholm – i Rønne om vinteren og i Sandvig om sommeren, fortæller Jørgen Egesbergs hustru i 52 år, Ellen Egesberg.

– Jørgen kunne ikke finde sig i ikke at have noget at lave, så han tilmeldte sig et guidebureau. Han kom i første omgang til at køre ud med krydstogtturister, for han talte både engelsk, tysk og fransk, og han satte sig ind i øens historie og attraktioner.

Der skulle grines

– Jørgen blev populær som guide, så han besluttede sig for at lave sit eget guidebureau og kørte med nogle faste kunder i en del år, fortæller Ellen Egesberg.

– Når han kørte med sine busturister sagde han, at hvis han ikke havde fået alle i bussen til at grine mindst tre gange i løbet af dagen, var dagen mislykket, tilføjer hun.

Ellen og Jørgen Egesberg blev efter flytningen til Bornholm frivillige i ASG’s Venner, hvor de var med til at skaffe penge til klubbens ungdomsarbejde, og i 2010 blev han fanebærer i ASG.

Jørgen Egesberg havde nok at se til som turistguide fra maj til oktober, mens parret gerne brugte en del af vinteren på at rejse til udlandet.

– Jørgen elskede god mad og også selv at lave den. Han elskede familien og alle, store som små, elskede ham. Han var altid det festlige midtpunkt ved enhver begivenhed, altid god for en historie og havde enorm viden om mange ting, slutter Ellen Egesberg.

Jørgen Egesberg efterlader sig Ellen og deres tilsammen tre børn, syv børnebørn og et oldebarn.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT