Hvordan har det været at tage springet til at blive selvstændig?
– Det er hårdt, må jeg sige. Jeg troede, det ville være nemmere, og det har da sine fordele og ulemper, for det er også rart at kunne tage fri en gang imellem, så jeg kan være sammen med min søn og kæreste. Men der er det her med, at man nærmest er på arbejde hele tiden, for jeg føler konstant, der er noget, jeg kan forbedre eller justere. Det er lidt skruen uden ende, men det er jo så også fedt, når det kører. 10 procent er megafedt, og 90 procent er drønhårdt arbejde, men det er de 10 procent, der tæller.
Hvad med den usikkerhed, som også kommer med at blive selvstændig. Hvordan var det?
– Jeg havde rigtigt travlt, så det var meget naturligt, at jeg gik over til at være selvstændig. Jeg har også altid lyttet til mine drømme, og jeg er ikke bange for at tabe, så jeg følte egentlig bare, at jeg var nødt til at prøve det af, mens jeg kan og har mulighed for det.
– Men det er klart, når man for eksempel rammer perioder, hvor der ikke sker noget, bliver jeg selvfølgelig nervøs, men det har været en naturlig læring, at jeg kigger på løn for hele året og ikke fra måned til måned. Det var et stort spring, men jeg synes, det går rigtig godt nu, og jeg er det sted, hvor jeg skal være.