– Jeg er bare amatør. Jeg kalder mig fritidskunstner, og det startede faktisk på et kursus, jeg var på i personlig udvikling, hvor jeg havde en rigtig stor åndelig oplevelse. Kursuslederen var så god til at samle mig op, og om aftenen ville jeg skrive et brev til hende og sige tak, men jeg kunne ikke komme i tanke om, hvad jeg skulle skrive.
– Så skrev jeg et digt på tre vers, og det havde jeg aldrig gjort før, men det blev starten på, at jeg begyndte at skrive. Jeg udkom med en digtsamling, som handler om mennesket, og de indre følelser, vi har: Håb, forventninger, trængsler, længsler, mod og tristhed.
– På samme tidspunkt malede jeg sammen med en veninde, som var så god til at male abstrakt. Jeg har aldrig kunnet tegne, men så fandt jeg ud af, at når det var abstrakt, så var det nemmere, og jeg kunne mærke, at jeg fik nogle følelser ud, når jeg malede.
Hvorfor er du flyttet til Bornholm?
– I 1987 var min mand og jeg på ferie herovre i 14 dage. Vi boede lidt udenfor Listed, og inden ferien var gået, havde vi besluttet, at når vi blev pensionister, så skulle vi bo på Bornholm. Vi har været her mange gange siden, for vi tog altid til Bornholm i stedet for at rejse sydpå. Det var det, vi sparede op til.