– Jeg har solgt søm og skruer og brædder i 20 år og kunne godt tænke mig at udfordre mig selv lidt mere på ledelsesvejen. Det er en mulighed, der måske ikke kommer så tit her på Bornholm. Så når chancen er der, og man har en god mavefornemmelse, må man slå til. Jeg var meget glad for at være i Nexø, hvor jeg havde nogle fantastiske kolleger og kunder, så det var også en svær beslutning at skulle tage.
Hvad lægger du vægt på som leder?
– Der skal være en god kultur og stemning. Folk skal være glade, når de kommer på arbejde, så yder de måske fem procent mere og har det også godt, når de går hjem igen. Arbejdet er så stor en del af vores hverdag, at det er vigtigt, at vi fungerer godt både fagligt og socialt.
– Jeg lægger selv vægt på at være glad og smilende, og vi skal overfor kunderne vise, at vi gerne vil dem og vise en interesse for deres projekter, gøre tingene ordenligt og opføre os ordentligt.
Nu har I været i gang i en måned – hvordan er I kommet fra start?