Publikum får indflydelse på forestilling

Publikum får indflydelse på forestilling
Søren Ruby og Mette Rønne skal samle trådene i stykket "At dele et liv", som publikum er med til at sammensætte. Pressefoto
NOTITS | KULTUR | Fredag 12. januar 2024 • 17:13
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | Fredag 12. januar 2024 • 17:13

Teaterforeningen Bornholm inviterer til interaktivt teater.

Mange vil kende bøger, hvor man selv er med til at påvirke handlingen ved at foretage valg undervejs. Samme mulighed får teaterpublikummet, når Kulturmarkt og Det Kommende Teater gæster Rønne Theater med forestillingen "At dele et liv".

I en pressemeddelelse fortæller Teaterforeningen Bornholm, at stykket beder publikum og skuespillerne om i samarbejde at skabe deres egen version af forestillingen ved at bestemme, i hvilken rækkefølge scenerne skal spilles – altså hvad der skal ske hvornår.

Det er Mette Rønne og Søren Ruby, som har udtænkt indholdet og rammerne, og det er dem, der skal få tingene til at gå op i en højere enhed af grin, alvor og forundring.

Har man lyst til selv at prøve at orkestrere begivenhederne på Ny Scene, skal man sætte kryds i kalenderen onsdag den 24. januar og købe billet til "At dele et liv". Publikum sidder ved caféborde, og man er velkommen til at tage kaffen eller en drink med ind i salen, hvor der er plads til cirka 50 personer. heni



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT