Nu går byggeriet af Rønne Havbad i gang

Nu går byggeriet af Rønne Havbad i gang
Helene Rask Grøn, Hans-Jacob Binzer og Ilse Aarup fra Rønne Havbad viste området frem for Morten Hjorth Hansen fra Nordea og Tania Schröder fra Beof. Fotos: Katrine Westh Sørensen
KULTUR | Onsdag 9. oktober 2024 • 15:30
KULTUR | Onsdag 9. oktober 2024 • 15:30

I denne uge modtog foreningen Rønne Havbad flere donationer til byggeriet af den kommende sauna. Med 13.000 fra Bornholms Energi og Forsyning og 200.000 fra Nordea Fonden kan foreningen nu se ind i et begivenhedsrigt efterår. Og hvis planen holder stik, vil Rønne Havbad allerede kunne slå dørene op for de første saunagæster i starten af det nye år.

I starten af september modtog foreningen Rønne Havbad endelig den længe ventede byggetilladelse, som gør, at de nu for alvor kan gå i gang med byggeprocessen af saunaprojektet ved Galløkken. De næste par måneder skal der for alvor trækkes i arbejdstøjet, og bestyrelsesformand Helene Rask Grøn opfordrer alle, der kunne have lyst, til at blive en del af foreningens arbejde.

Hvor langt er I i byggeprocessen?

– Vi har valgt, at saunaen skal bygges af et lokalt firma, som hedder "Tømmermanden". Han går i gang allerede nu på fredag. Vi var så heldige, at tilbuddet lå inden for vores budget. Vi har også fået tilbud på broen, som vi har valgt at takke ja til fra et firma i Jylland. Firmaet hedder "Bro Lars" og han forventer at gå i gang i uge 43. Han regner med at skulle bruge fire uger, så i uge 47 forventes broen og trappen klar, fortæller Helene Rask Grøn til Tidende.

Hvornår forventer I, at hele byggeriet står færdigt?

– Saunaen forventer vi står klar i januar måned. Så vores saunasæsonen starter forhåbentlig til januar. Det bliver rigtig dejligt. Vores organisations set up er lidt anderledes, fordi vi ikke får offentlige midler. Så alle indtægter og udgifter tilhører foreningen. Vi skal selv stå for alting lige fra rengøring, drift og vedligehold. På den måde ligger der også et større ansvar på os i foreningen.

Drømmen om Rønne Havbad har spiret i Helene Rask Grøn og de andre bestyrelsesmedlemmer siden 2018, og nu er foreningen langt om længe ved at være der, hvor byggeriets første spadestik kan tages.

Hvor længe tænker I, at sæsonen kommer til at vare?

– Det har vi ikke besluttet endnu. Det kan sagtens være, at den kommer til at køre fra august eller september og til og med juni.

Hvad kommer man som medlem til at betale for en sæson?

– Ud fra det budget som vi har kørt med ind til videre, kommer man til at betale omkring 600 kroner i indmeldelse, som også udløser en chip til at komme ind med. Herefter kommer man måske til at betale omkring 700 eller 800 kroner om året. Vi laver en ekstraordinær generalforsamling i november, og der vil vi præsentere nogle forskellige forslag til budgetter. Så må medlemmerne vælge, om vi skal gøre det ene eller det andet. I starten kommer vi til at lukke klubben ved cirka 650 medlemmer, og resten kan være dagsgæster.

Hvor mange kommer der til at være plads til inde i saunaen?

– Der kommer til at kunne sidde mellem 25 og 30 ad gangen. Det er jo en sauna på 50 kvadratmeter, hvoraf de fleste kvadratmeter er brugt på sauna. Så kommer der til at være et lille toilet, et teknik-rum og en indgang, hvor man kan hænge sine ting. Udenfor kommer der et terrassedæk og bagved en udendørsbruser og udendørsomklædning.

– Vi kommer til at knokle de næste måneder, særligt her i oktober og november. Derfor ønsker vi også flere mennesker ind i bestyrelsen. Der er nemlig masser af arbejde. Og jo flere hænder vi kan uddeligere det til jo bedre, lyder det fra Helene Rask Grøn.







Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT