– Det ville være ekstremt dyrt at opgraderede det til de højeste standarder, så vi sikrer os i stedet, at der i det mindste er ét rum, der kan leve op til dem, og som gør, at vi kan udstille dyr kunst også i fremtiden.
Jacob Bjerring-Hansen har været museumsdirektør på Bornholm siden 2010, men ikke i den tid oplevet tyveri eller hærværk, fortæller han.
– Før min tid har der været indbrud gennem et vindue på Bornholms Museum, men det ligger langt tilbage. I dag har vi jo for eksempel guldgubberne og andre ting, som er sikret bag særlige gitre og tyverialarmer om natten, men jeg er ikke så nervøs, som jeg måske ville være, hvis jeg havde et lignende museum et andet sted i landet, som man lettere kunne komme til og fra efter en indbrud end her, hvor vi har en hurtig responstid og begrænsede muligheder for at slippe væk fra øen. Det ændrer bare ikke på, at kravene er de samme her, hvis vi skal låne noget udefra.
Kan du sige noget om størrelsen på de øgede driftsomkostninger, for det koster jo for eksempel at skulle hyre ekstra vagtmandskab?
– Nej, men de seneste 10 år for eksempel er vores omkostninger til brand- og tyverialarmer eksempelvis blevet en væsentlig post på vores budget, og det ser ikke ud til at blive mindre i fremtiden. Og skal vi ydermere have flere vagter og runderende personale, er det klart, at det bliver væsentligt dyrere, siger Jacob Bjerring-Hansen.