Høj rejsning reddede byens biograf

Høj rejsning reddede byens biograf
Biografsalen fik høj rejsning i forbindelse med ombygningen i 2000, hvilket reducerede antallet af pladser til det halve men fordoblede udsigten til lærredet. Foto: Anette Vestergaard
KULTUR | 13. APR • 05:30
KULTUR | 13. APR • 05:30

I mange år var det langt fra sikkert, at Gudhjem kunne beholde sin biograf. Tonny Nybirk er en af forklaringerne på, at det alligevel lykkedes. 

Scala Gudhjem er først og fremmest en biograf, men salen danner også rammen om Steffen Brandts populære intimkoncerter 'Mine aftener i Paradis' og andre lokale koncerter og kulturarrangementer. Der er plads til 130 publikummer i salen, og det højeste antal optrædende, der nogensinde har været trommet sammen på den smalle scene er 12.

Årsagen til at den lille by med 700 faste indbyggere stadig har en velfungerende biograf kan i høj grad tilskrives Tonny Nybirk. Han har boet i byen siden 1991 og har været bestyrelsesformand i Scala Gudhjem i over 20 år. Nybirk, der er tv-fotograf, var i slutningen af 90erne med til at omdanne biografen til en forening, hvilket var nødvendigt for at sikre stedets fremtid.

I dag står Tonny Nybirk for rekruttering af frivillige, udvikling og pr.

Men han er ikke alene.

– Vi er en gruppe af frivillige på cirka 50 mennesker, og de gør et fantastisk arbejde, siger Nybirk, og understreger at man i foreningen lægger vægt på at udsprede budskabet om at Scala Gudhjem ikke kun er en biograf. Det er muligt at leje biografen til arrangementer, blandt andet filmforevisninger, foredrag og koncerter.

– Så bemander vi den med vores frivillige og tjener 5.000-7.000 kroner hist og her. Og det er faktisk det der gør, at det kan lade sig gøre. Hvis vi kun viste film, ville vi lukke, siger Tonny Nybirk, 61.



Tonny Nybirk, 61, har været frivillig i Scala Gudhjem i over 25 år. Foto: Anette Vestergaard

 

Renoveret for seks millioner

Scala Gudhjem hed tidligere Kino Gudhjem og blev opført på initiativ af kunstmaleren Oluf Høst, ifølge kilderne i et forsøg på at holde sin yngste søn, Niels, væk fra krigen.

Hans ældste søn, Ole, omkom i 1943, da han kæmpede på østfronten på nazisternes side. For at sikre, at den yngste søn ikke skulle få samme idé, købte Oluf Høst en stor bygning oppe på Brøddegaden, byggede den om til biograf og gjorde sønnen til direktør. Byen med 700-800 indbyggere har altså haft egen biograf i over 80 år.

Der har dog været kriser undervejs. I 70erne stod Gudhjem Kino tom i fem år, indtil Ruth og Karsten Hansen, der dengang drev Sparkøbmanden i Gudhjem, trådte til og overtog den nødlidende biograf. Deres søn, Henrik Hansen, lagde også mange kræfter i både drift og bestyrelsesarbejde.

Det var udsigten til en forstående renovering, der tvang bestyrelsen til at tænke nyt.

– Kino Gudhjem blev foreningsbiograf i 1999, og vi gik fra at hedde Kino Gudhjem til Scala Gudhjem, fortæller Tonny Nybirk.

Med status som forening kunne man søge eksterne midler til den planlagte ombygning, som var omfattende. Foyeren og facaden blev lavet om, der blev bygget ny café og indgangen til salen blev flyttet op på første sal. Og så blev antallet af siddepladser halveret, fortæller Tonny Nybirk.

– Det var fordi salen fik høj rejsning. Man så ret dårligt før, fordi gulvet i den oprindelige sal havde en svag hældning. Det blev meget bedre efter renoveringen, men det kostede altså næsten halvdelen af sæderne, siger Nybirk.

Den samlede investering løb op på seks millioner kroner, hvilket var en pæn slat for 25 år siden. I 2006 trådte Henrik Hansen ud af bestyrelsen, og siden da har Tonny Nybirk været en af den ledende kræfter.

Et pianette i foyeren

Og udviklingen fortsætter. Tina Larsen er boghandler i Svaneke, men bor i Melsted.

Hun har været frivillig i Scala i snart to år, og fortæller, at foreningen har etableret et lille forskønnelsesudvalg, som arbejder på indretningen, så det bliver mere attraktivt at være i biografen, hvis man kommer lidt før forestillingen.

– Der er kommet et klaver i foyeren, sofaerne ovenpå er kommet lidt frem i lyset, så det er mere hyggeligt, siger Tina Larsen, der sidder i forskønnelsesudvalget sammen med May Bjørn Riis og Tine Hammarlund.

Klaveret tilhører Tina Larsen selv. Hun kommer fra København og var tidligere medejer af den eklektiske boghandel Tranquebar i Borgergade, hvor klaveret stod i en årrække. Efter flytningen til Bornholm har Tina Larsen åbnet den populære boghandel Olivarius i Svaneke, og det lille pianette rykkede i september ind i Scala Gudhjems foyer.

Betjener man tangenterne – og det må man gerne – kommer man i fint selskab, afslører Tina Larsen.

– Det har tidligere tilhørt min salig onkel og har stået i min mormors hjem, hvor min onkel og Otto Brandenburg spillede firhændigt på det. Der er mange store pianister der har spillet på det, mens det stod i Tranquebar, fortæller Tina Larsen.



Gudhjem har omkring 700 faste beboere og egen biograf. Foto: Anette Vestergaard

 

Et mærkbart knæk

Økonomien i Scala Gudhjem har altid været svær, indrømmer Tonny Nybirk.

– Vi får et årligt driftstilskud fra kommunen på 60.000 kroner, og det gør at vi lige præcis kan holde skindet på næsen.

Indtægterne i biografen dækker biograffilm 360 dage om året, 70 eksterne filmvisninger, otte koncerter, og sommerbio i Holkadalen, som var et kæmpe tilløbsstykke i 2024.

Den nye sponsorvæg spytter også godt i kassen. Tonny Nybirk anslår at der årligt kommer cirka 50.000 kroner ind i sponsorstøtte til Scala Gudhjem. Dertil kommer rettighedsindtægter fra TV2 Bornholm, der optager Paradis-koncerterne med Steffen Brandt.

Og publikumstallet er svagt stigende efter en voldsom krise i 2020-2022.

– Vi steg 350 fra 2023 til 2024, så vi er nu oppe på cirka 5.000 gæster om året. Men vi er stadig langt fra salget før corona, siger formanden for Foreningen Scala Gudhjem. Biografgængerne vænnede sig nemlig til at sidde hjemme i sofaen og se Netflix i de to år, samfundet var nedlukket, og nu er de svære at lokke ud igen.

– Det dykkede fuldstændigt vanvittigt efter coronaen. Publikumstallet blev halveret, fordi alle havde købt 28 streamingkanaler og nu havde de ikke lyst til at bruge penge på at gå i biografen længere. Det var et mærkbart knæk, siger Tonny Nybirk.

Overvejer vinteråbent i cafeen

Da biografen i Gudhjem var på sit højeste, lå det årlige billetsalg på 12.000. Tonny Nybirk tror ikke på, at salget nogensinde kommer tilbage på det niveau, men han mener også at 5.000 billetter er godt gået i en by med 700 indbyggere.

Om kort tid omdannes Scala til Paradis igen. Den 24. april inviterer Steffen Brandt tre unge musikere på scenen i form af Lea Backhausen, Søren Høst og Rebecca Norreen, og så fyldes salen igen af musik og historier.

– Der er allerede udsolgt, siger Tonny Nybirk.

– Folk i byen meget glade for de der Mine Aftener i Paradis-koncerter, som vi har fire af i år. Billetterne bliver revet væk med det samme.

Nybirk slutter af med en god nyhed for Gudhjems faste beboere: Scala Gudhjems bestyrelse går i øjeblikket med overvejelser om at åbne biografen et par timer før forestillingerne om vinteren.

– Der er jo ingen steder man kan få kaffe om vinteren, så det ville måske være fint, hvis man for eksempel kunne få en kop kaffe og sidde og hygge sig lidt inden filmen, siger han.

 

Tina Larsens pianette pynter nu i foyeren. Foto: Anette Vestergaard


Et kludetæppe

Det hele handler om at få så meget aktivitet som muligt i Scala Gudhjem, for de meget begrænsede midler, som foreningen råder over.

Og her trækker Tonny Nybirk i alle de tråde han overhovedet kan.

– Det er et kludetæppe, siger han og nævner sommerbio som eksempel.

– Fugato hjælper med en toiletvogn, alene der sparer vi 25.000. Cinemateket giver os filmene til halv pris, Tejn Idrætsforening låner os deres salgsvogn. Og så er der 10-15 gode frivillige, der stiller op hver gang.

Sommerbio har oveni købet tiltrukket nye frivillige til Tonny Nybirks bruttotrup.

– Sommerbio er lavet i samarbejde med en journalist fra TV 2/Bornholm, hvor jeg selv arbejder som freelancer, og han har nu trukket tre nye frivillige med. Og det mangler vi. Det er virkelig sjovt, at vi nu har fået nye frivillige, der gider at køre fra Rønne til Gudhjem og tage en cafévagt engang i mellem.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT