Ester og band indtog scenen i Musikhuzet

Ester og band indtog scenen i Musikhuzet
ESTER og band optrådte fredag aften i Musikhuzet med både musik og poesi. Foto: Musikhuzet / Guilhem Respaut
NOTITS | KULTUR | 18. JAN • 17:30
NOTITS | KULTUR | 18. JAN • 17:30

Fredag aften inviterede Musikhuzet på en aften i poesiens tegn. "Når hverdagen bliver til poesi: En aften med ESTER" hed showet, som både bød på visesang og poesi om livets store spørgsmål.

– Fredag aften blev publikum i Radchs Pakhuz vidne til en musikalsk rejse, der åbnede døren til hverdagens poetiske øjeblikke, da sangskriveren ESTER og hendes dygtige band indtog scenen. Koncerten var ikke bare en optræden, men en oplevelse af musikalsk nærvær og dyb refleksion over livet i al dets lys og mørke.

– Med sin stemme, der emmer af både skrøbelighed og styrke, formåede ESTER at invitere os ind i et univers, hvor hverdagens små genstande – som nyvasket sengetøj og en gul kløvervaselinedåse – blev til symboler på større eksistentielle temaer. Sange som dem fra det kommende album “Nyvasket, lufttørret sengetøj” satte ord og lyd på livets skrøbelighed og skønhed på en måde, der fik salen til at sitre af genkendelse.

– Denne koncert var et stærkt bevis på, at musikken kan skabe rum for fordybelse og fællesskab. ESTER og hendes band leverede en uforglemmelig aften, der efterlod publikum med en følelse af både håb og eftertanke. Det var en oplevelse, hvor livet virkelig lyste, selv da mørket faldt på. Sådan skriver Peter Andreas Harteg i en pressemeddelelse.


ESTER og band optrådte fredag aften i Musikhuzet med både musik og poesi. Foto: Musikhuzet / Guilhem Respaut



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT