Ejer: En dårlig disposition
Hundens ejer, kunstfotografen Claus Sonne, er lige kommet hjem fra hospitalet, da Tidende fanger ham på telefonen. Han gør et forsøg på forklare, hvor han står.
– Det, der er sket, det er at en person har luftet hunden, og status er, at når hun har lukket den ind i gården bagefter, så har hun ikke lukket lågen ordentligt. Det har resulteret i det sidste her, som jeg ikke engang var ordentlig bekendt med. Den var kommet op at toppes, men jeg kender ikke engang historien selv, siger Claus Sonne.
Har du overvejet at give din hund mundkurv på, så den ikke kan bide nogen?
– Det har jeg, men jeg tænker egentlig, det er noget pjat. Når jeg har gået med ham, har der aldrig være noget som helst. Og så kan man sige, det er en dårlig disposition fra min side, at hun har fået lov til at trække rundt med ham, eller han har fået lov at trække rundt med hende, for hun er stærk, men hun er en lille pige, og han er en stor hund, siger Claus Sonne.
En lokal beboer med stort kendskab til hundetræning og adfærd kommer med et konkret forslag: "De af jer, som har oplevet problemer med Thor, gør fælles front og opsøg ejer. Giv ham to muligheder. 1. Omplacer hunden, den fungerer alligevel ikke i de nuværende rammer. 2. Sæt et sikkert hegn og låge op, som holder hunden inde, og tilbyd eventuelt hjælp til at få det gjort. Gør noget, inden det ender med at koste en hund livet".