20-årig sigtes også for blufærdighedskrænkelse

NOTITS | KRIMI | Mandag 17. juli 2023 • 12:20
Holger Larsen
Journalist
NOTITS | KRIMI | Mandag 17. juli 2023 • 12:20

Den 20-årige mand, som lørdag eftermiddag stak af fra politiet ved Snellemark Centret i Rønne og efterfølgende sprang i vandet fra badebroen på Nørrekås, er sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen og blufærdighedskrænkelse.

Bornholms Politi oplyser, at den unge mand var kravlet op på stengærdet ved Nørrekås Strand, og her havde han taget alt sit tøj af med front mod stranden og foran flere børnefamilier:

"Og hermed optræder uanstændigt og krænker deres blufærdighed, hvilket han tillige blev sigtet for", oplyser politiet.

Politiet var blev tilkaldt, fordi den 20-årige mand havde truet personalet i Kvickly og stod i bar overkrop i boksestilling og ville slås. Da politiet ankom, vred manden sig løs og stak af.

FÅ ABONNEMENT